Úpravy základního střihu sukně 1.

12/30/2019

Fantasie meze nekladou, základní střih sukně je variabilní a svádí k experimentování. Několik základních úprav, které se hodí pro tanec.


Snížení pasové linie


Upřímně, pokud netančíte cosi ultraklasického, jako třeba tango, a nechcete k tomu retro sukni pomalu vykasanou až pod bradu nebo nepocházíte zrovna ze země kde odhalený pupík způsobuje poprask, silou srovnatelný s jadernou válkou, nebudete zrovna prahnout po sukni, která končí v úrovni pasu. Tedy jak snížit linii pasu. 

Samozřejmě se nabádá otázka, proč vše neřešit slušně řečeno na punk a neslušně na prasáka?  Nezměřit se jen tam, kde má být snížená pasová linie, neustřihnout gumu a tou pak nestáhnout dva obdélníky a nevykašlat se na rýsování základního střihu a nějaké následovné snižování pasu? Dá se. Ten, kdo si však dal s tím vším práci a viděl výsledek, už nic šulit přes obdélníky nechce a rčení, neser se s tím, ono to zanikne až se to stáhne gumou, hodí do koše. 


Snížení pasu je velmi jednoduché. V první řadě si změřte o kolik budete snižovat. Postupujte obdobně jako u měření hloubky boků. Uvažte si kolem pasu provázek a seděte si na židli. Určete si bod, kde chcete, aby začínala sukně. Ze strany změřte vzdálenost mezi pasem a bodem. Zapište.

Rozměr se nanese od pasové přímky směrem dolu po zadní středové přímce a narýsuje se kolmice, která vede až k přední střední přímce. Zde je snížená pasová přímka.

Od snížené pasové přímky se směrem nahoru po boční přímce naměří 1,5 cm a narýsuje se směrem doleva kolmice, která končí cca v jedné třetině zadího dílu. To samé se nanese napravo. Od bodu, kde se protíná zadní středová přímka se sníženou pasovou přímkou se vede směrem k této kolmici přímka tak, aby vznikl půloblouk na zadním dílu. To samé od přední středové přímky. 


Stříhá se v modré čáře. 


Jistě jste si všimly, že pasové záševky se rapidně zmenšily a rozdíl mezi pasem a boky definuje hlavně boční výběr. Máte několik řešení. Spokojíte se jen s bočním výběrem a zbytek necháte na gumě. Pokud nechcete gumu, zbývají vám tyto možnosti: ušijete pidi záševky, toto řešení je obzvlášť vhodné pro pevné nesplývavé materiály (koženka, džínovina apod.); u lehkých splývavých materiálů se kružítkem přenese rozměr záševků do bočního výběru, který se tím zvětší. 

U pevných nesplývavých materiálů, vždy šijte záševky, i v případě stažení gumou, ať vám sukně dobře přiléhá.

Zvýšení pasové linie


Ve zkratce, kdyby to náhodou někdo chtěl. Postupuje se stejně jako v předchozích řádcích, akorát se prodlužuje do horní části výkresu. Jen je důležité si přeměřit část hrudníku, kde má sukně začínat a zjistit, zda vznikne rozdíl mezi pasem či nikoliv. Pokud má hrudník jinou velikost než pas musí se dorovnat. Při větším hrudníku než pasu se nová zvýšená pasová linie musí rozšít, při menším se musí zúžit. Rozšíření či zužování se provádí v místě boční přímky.


Áčková sukně


Velmi jednoduchá záležitost, pokud jste už narýsovaly základní střih sukně. V délce sukně se od boční středové linie nanese rozměr směrem doprava, o který se má sukně dole rozšiřovat. Tento bod se spojí s bodem, kde boková přímka protíná přímku boční. Vznikne zadní díl áčkové sukně (zeleně). Na předním dílu se učiní totéž, směrem doprava (modře).


Pouzdrová sukně 


Stejný postup jako u áčkové, až na to, že od boční přímky na délce sukně se centimetry ubírají. Zadní díl zeleně, přední modře.

Mořská panna za pomoci klínků


Další střih ze sekce zvládne i začátečník. Díly se rozdělí na třetiny kolmicemi k přímce délce sukně, jejich délku stanovíme podle toho, kde se má sukně zašít rozšiřovat. Zelené kolmice jsou roztřihy, do kterých se budou všívat klínky. Modře je vyznačen klín, který se všívá do místa boční přímky. Délka sukně je nutná zaoblit! Stejně tak klínky mají zaoblený tvar. Někdo zaobluje už na střihu, což je lepší, někdo udělá délku sukně delší než chce a zaoblí až na konci šití.


Toto jsou základní obměny